غذای ما بهترین دارو استFOOD IS MEDICINE

درمان چاقی چیست و چگونه لاغر شویم؟

چاقی

چگونه لاغر شویم و درمان چاقی چیست؟ در دنیای امروز کاهش وزن و درمان چاقی برای بسیاری به یک معضل تبدیل شده است. بسیاری از بیماری‌ها رابطه مستقیم با ازدیاد وزن دارند از جمله می توان به کبد چرب، دیابت، فشار خون، ساییدگی مفاصل، تنگی نفس، بعضی از مشکلات گوارش و غیره اشاره نمود. طبق آمار در آمریکا از هر سه نفر یک نفر با مشکل ازدیاد وزن و چاقی روبرو است در ایران نیز این مشکل تا حد زیادی وجود دارد. طبق بررسی پزشکان، چاقی در سال‌های آینده به یک معضل جهانی تبدیل خواهد شد.

تناسب اندام و وزن ایده آل علاوه بر افزایش جذابیت و اعتماد به نفس، سبب کاهش شانس ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله مشکلات قلب و عروق می گردد. اما نکته مهم کاهش وزن و درمان چاقی با تغذیه مناسب و استفاده از روش‌های صحیح می باشد.

حتما بخوانید: آیا چای سبز لاغر می کند؟ چند لیوان چای سبز در روز بنوشیم؟

چگونه لاغر شویم درمان چاقی چیست آیا باید از قرص لاغری و چربی سوز استفاده کنیم؟

پاسخ کوتاه به سوالات فوق این است که در یک برنامه کاهش وزن صحیح نه نیازی به استفاده از قرص لاغری است و نه کم خوری و با یک برنامه غذایی مناسب و تحرک کافی علاوه بر کاهش وزن می توان بر سلامت خود نیز افزود.

قبل از اینکه به بررسی علل و نحوه درمان چاقی بپردازیم اجازه دهید الگوی ذهنی مردان و زنان را درباره تناسب اندام بررسی کنیم:

آیا تا بحال به این مطلب فکر کرده اید که چرا زنان، مردان لاغر اندام و بر عکس مردان زنان چاق را نمی پسندند و معمولا در الگوی ذهنی اکثر ما مرد جذاب، مردی است که دارای اندامی عضلانی و قوی بوده و زن جذاب، باید دارای اندامی متمایل به لاغر باشد. برای پاسخ این سوال باید به اجدادمان و انسان‌های اولیه برگردیم. در آن زمان و از دیدگاه زنان، مردی که دارای اندامی تنومند بوده شانس موفقیت بیشتری در شکار و تهیه غذا داشته و همچنین می توانسته آن‌ها را در برابر خطرات احتمالی مانند حمله حیوانات محافظت کند. این الگو در ذهن و ضمیر ناخودآگاه آن‌ها شکل گرفته و نسل به نسل تا به امروز منتقل شده است. برای مردان این الگو برعکس می‌باشد از دید مردان آن زمان، زنان لاغر اندام  سالم، جوان و مناسب‌تر برای بارداری و بقاء نسل بوده‌اند و زنان چاق به عنوان زنان مسن‌تر شناخته می شدند زیرا به عنوان یک قاعده کلی با افزایش سن انسان‌ها دچار چاقی می شوند. این الگو درباره ظاهر زن ایده آل در ذهن مردان تا به امروز شکل گرفته است. ظاهرا به همین دلیل است که بانوان به فکر کاهش وزن و لاغری و مردان به فکر حجیم کردن عضلات خود می باشند. این الگو تا حدودی در بین حیوانات نیز صادق است مثلا نرهای بزرگتر و قوی تر بیشتر مورد توجه ماده‌ها می باشند.

حتما بخوانید: قهوه برای چه کسانی مفید و چه افرادی مضر است؟

حال در زیر به بررسی علل چاقی و نحوه درمان آن می پردازیم:

عامل اصلی ازدیاد وزن و چاقی سرعت کند متابولیسم (سوخت و ساز) بدن می‌باشد. آیا تا بحال از خود نپرسیده‌اید چرا شخصی بیشتر از شما غذا می‌خورد اما دچار ازدیاد وزن نمی‌شود در حالی که شما با کوچکترین ناپرهیزی با افزایش چشمگیر وزن روبرو می‌شوید؟ زمانی که سرعت متابولیسم کند باشد، بدن به جای تبدیل مواد غذایی به انرژی، آن‌ها را به چربی تبدیل و ذخیره می‌کند، در این حالت فرد دائما با کمبود انرژی روبروست و برای کسب انرژی تمایل به مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای و قهوه و یا خوردن مواد غذایی بیشتر بخصوص مواد شیرین دارد چرا که مواد شیرین سریعا باعث افزایش قند خون و انرژی می‌شوند. مواد شیرین علاوه بر داشتن کالری زیاد سبب ترشح بیشتر هورمون انسولین شده که خود باعث ازدیاد وزن می‌گردد. با ترشح بیشتر هورمون انسولین قند خون دائما افت می‌کند و فرد با عوارضی مانند بی‌قراری، ضعف و خستگی مواجه می‌شود و به ناچار به خوردن مواد غذایی و تنقلات بیشتر روی می‌آورد! به همین دلیل افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو می باشند زیرا غده پانکراس (لوزالمعده) با ترشح بیش از حد هورمون انسولین سبب مصرف و تخلیه بدن از عناصر روی، منگنز و کروم می گردد. این عناصر برای تولید انسولین و متابولیسم  قند مورد نیاز می باشند و کمبود آن‌ها یکی از عوامل مهم در بروز دیابت نوع دو می باشد.

حتما بخوانید: فواید و مضرات رژیم های گیاه خواری چیست؟

سرعت متابولیسم بدن یعنی چه و چه عواملی آنرا تعیین می کنند؟

به چرخه تولید انرژی در بدن متابولیسم گویند. یعنی چگونه و با چه سرعتی بدن مواد غذایی را هضم و جذب و به انرژی تبدیل و در اختیار سلول‌ها قرار میدهد. تمام ارگان‌ها و سلول‌های بدن برای فعالیت نیازمند انرژی می باشند و اختلال در این چرخه علاوه بر ازدیاد وزن سبب کاهش راندمان فیزیکی و حتی ذهنی ما می شود.

هورمون‌های ترشح شونده توسط غدد فوق کلیوی و تیروئید باعث تولید انرژی و تعیین کننده سرعت متابولیسم بدن می‌باشند. این هورمون‌ها وظایف بسیار مهمی از قبیل تنظیم خواب، دمای بدن، فشار و قند خون، ضربان قلب، سیستم گوارش، قوای جنسی و صد‌ها مورد دیگر ایفا می‌کنند.

این غدد برای ترشح به اندازه هورمون‌ها و فعالیت خود احتیاج به برخی از مواد مغذی از قبیل: پروتئین، چربی‌ و حتی کلسترول، مواد معدنی از قبیل منگنز، ید، روی، سلنیوم، کمی عنصر مس، کروم، سدیم، منیزیم و ویتامین‌ها از قبیل گروه ب، ث، ای و غیره دارند. هر‌گونه عدم توازن (کمبود یا ازدیاد) در میزان هر یک از مواد ذکر شده می‌تواند سبب پر‌کاری یا کم‌کاری این غدد گردد که نتیجه آن می‌شود سرعت کند متابولیسم و چاقی و یا سرعت سریع متابولیسم و لاغری. البته لاغری صرفا بدلیل سرعت سریع متابولیسم  نمی‌باشد و عواملی دیگری مانند مشکلات گوارش نیز در آن دخیل می‌باشند.

با تنظیم میزان و نسبت مواد معدنی در بدن با برنامه غذایی و استفاده از مکمل‌های غذایی مناسب (مکمل های غذایی باید بر اساس نتیجه آزمایشات خون مصرف شوند و برای هر فردی با توجه به نیازهای بدن وی می توانند متفاوت باشند) متابولیسم تنظیم و بدن به جای تبدیل مواد غذایی به چربی آن‌ها را به انرژی تبدیل می کند و شخص دیگر با افت قند خون، احساس ضعف و خستگی روبرو نمی گردد و به دنبال آن اشتها و میزان غذایی مصرفی نیز کنترل و به مرور از وزن اضافه بدون نیاز به کم خوری کاسته می شود.

رژیم های کم کالری و یا استفاده از قرص‌های لاغری هیچکدام تنظیم کننده سوخت و ساز بدن نمی باشند از اینرو کاهش وزن از طریق آن‌ها معمولا بصورت موقت و همراه با عوارض جانبی مانند ریزش مو، کاهش انرژی  و سایر مشکلات می باشد. به عبارتی فرد با کم خوری و فشار به بدن خود، وزن را کاهش می دهد و به محض اینکه چند روزی رژیم لاغری را رها کند شاهد افزایش مجدد وزن خواهد بود.

حتما بخوانید: ال کارنیتین چیست؟ آیا کمکی به کاهش وزن و چربی ها می کند؟

همچنین در علم ژنتیک، ژن عامل چاقی تاکنون شناسایی نشده و این گفته برخی از پزشکان  که عامل چاقی صرفا مادرزادی (ارثی) است غیر علمی می باشد. معمولا اعضای یک خانواده آداب و برنامه غذایی مشابهی را دنبال می کنند و از اینرو به اشتباه تصور می شود که چاقی در خانواده ای ارثی است، این مبحث ارتباطی با  ژنتیک ندارد و صرفا مربوط به تغذیه بوده و اصلاح آن نیز امکان پذیر است.

توجه داشته باشید برای درمان چاقی، تناسب اندام و کسب نتیجه برگشت ناپذیر رعایت همزمان چند فاکتور نیاز است:

1. رژیم لاغری: تغذیه و برنامه غذایی صحیح و اصولی و نه کم خوری!

2. انتخاب مکمل های غذایی مناسب و نه مصرف قرص لاغری: برای تنظیم متابولیسم بدن و سطح مواد معدنی و ویتامین‌ها نیاز است در کنار اصلاح تغذیه تا مدتی از مکمل‌های غذایی استفاده شود. این مکمل ها باید بر اساس نتیجه آزمایش‌های خون مصرف شوند. زمانی که متابولیسم بدن تنظیم گردد بدون نیاز به کم خوری و یا استفاده از قرص‌های لاغری به مرور زمان از وزن اضافه کاسته می شود.

برنامه ما برای درمان چاقی و کاهش وزن:

در برنامه درمانی ما با انجام آزمایشات خون ابتدا وضعیت متابولیسم، فعالیت غدد تیروئید و فوق کلیوی (آدرنال) و میزان عناصر معدنی  و ویتامین‌ها در بدن بررسی می شوند و بر اساس اطلاعات بدست آمده و همچنین جنسیت و سن، برنامه‌های غذایی متنوع و مکمل‌های غذایی صحیح انتخاب می‌شوند.

 این برنامه سبب تنظیم متابولیسم و چرخه تولید انرژی می گردد و فرد در مدت زمان کوتاه به وزن ایده ال دست می یابد. برنامه ما علاوه بر کاهش وزن و درمان اصولی چاقی سبب افزایش سلامت بدن نیز می گردد زیرا دقیقا بر اساس نیازهای بدن تنظیم می شود.

جهت کسب اطلاعات درباره چگونگی آغاز درمان با ما لطفا اینجا کلیک کنید.

نمونه هایی از نتایج درمان:

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای ب. ج 39 ساله بعد از 11 ماه

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای ت.ا 42 ساله بعد از 4 ماه

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای م. ش 30 ساله بعد از 7 ماه

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای 52 ساله بعد از 7 ماه

نمونه‌هایی از نتایج درمان

خانم 39 ساله بعد از 8 ماه