غذای ما بهترین دارو استFOOD IS MEDICINE

منگنز ماده معدنی مهمی برای سلامت پوست، مو و ناخن ها است

manganese

منگنز یک ماده معدنی کمیاب است که در بدن انسان به مقدار بسیار کمی وجود دارد و بیشتر آن در استخوان ها، کبد، کلیه ها و پانکراس یافت می شود. بدن به میزان کمی نیازمند منگنز برای متابولیزم کربوهیدرات ها و سایر اعمال بیوشیمیایی می باشد.

عملکرد و نقش منگنز در بدن انسان:

منگنز نقش مهمی در شکل گیری استخوان ها و بافت های همبند از قبیل تاندون ها، غضروف ها، ناخن ها و غیره ایفا می کند و عدم توازن میزان آن در بدن سبب بروز مشکلاتی از قبیل ساییدگی مفاصل، پوکی استخوان ها، ضعف تاندون ها و غیره می گردد.

منگنز برای فعالیت غدد تیروئید و آدرنال(فوق کلیوی) و تولید هورمون های مختلف مورد نیاز است، غدد تیروئید و آدرنال از مهمترین غدد بدن می باشند و هورمون های ترشح شونده توسط آن ها وظایف بسیار مهمی از قبیل تنظیم وزن و دمای بدن، تولید انرژی، تنظیم فشار خون و ضربان قلب، تنظیم سیستم گوارش و جنسی و صدها مورد دیگر ایفا می کنند.

حتما بخوانید: قهوه برای چه افرادی مفید و چه کسانی مضر است؟

کمک به جذب و متابولیزم کلسیم: منگنز کمک به جذب کلسیم و پیوند آن به استخوان ها و دندان ها و تمامی بافت های همبند به منظور ترمیم و حفظ سلامت آن ها می کند.

متابولیزم گلوگز(قند): یکی از عناصری که در پانکراس(لوزالمعده) به میزان زیادی وجود دارد منگنز است، پانکراس برای تولید هورمون انسولین نیازمند عناصر منگنز، روی و کروم می باشد، کمبود هر یک از 3 ماده معدنی ذکر شده قابلیت بدن در تولید انسولین را کاهش داده و منجر به دیابت نوع 2 می گردد.

متابولیزم کربوهیدرات ها و چربی ها: منگنز با همکاری سایر مواد مغذی از جمله ویتامین های گروه ب کمک به هضم، جذب و تبدیل کربوهیدرات ها و چربی ها به انرژی می کند.

کمک به تولید کلاژن: منگنز باعث فعال شدن آنزیمی بنام پرولیداس(Prolidase) می شود، بدون این آنزیم بدن قادر به تولید کلاژن نمی باشد، کلاژن نوعی پروتئین است که ساختار بعضی از بافت های بدن مانند پوست از آن تشکیل شده است، با افزایش سن میزان کمتری کلاژن در بدن تولید شده که باعث افزایش چین و چروک پوست می گردد.

حتما بخوانید: فواید چای سبز چیست و چند لیوان در روز بنوشیم؟

کمبود منگنز:

کمبود منگنز می تواند باعث ناباوری در زنان و مردان، پوکی استخوان، مشکلات تاندون ها، ضعف و تشنج گردد. سایر بیماری ها و مشکلات مرتبط با کمبود منگنز در بدن عبارتند از: آلرژی، دیابت نوع دو، سرگیجه و عدم تعادل هنگام راه رفتن، وزوز گوش و ضعف عضلات.

از آنجا که منگنز در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود کمبود آن به ندرت اتفاق می افتد.

ازدیاد منگنز:

منگنز از عناصری که ازدیاد آن در بدن سمی و بسیار خطرناک است و می تواند به مشکلاتی از قبیل: بی اشتهایی، ناراحتی های رفتاری و عصبی، کم خونی فقر آهن، بیماری پارکینسون، اسکیزوفرنی، جنون منگنز(در کارگرانی که در معادن منگنز کار می کنند شایع است) منجر شود.

حتما بخوانید: روغن ماهی(امگا 3) چیست و برای چه بیماری هایی مفید است؟

نیاز روزانه بدن به منگنز:

کودکان روزانه به 1.5 الی 2.2 میلیگرم، پسران نوجوان(13 الی 18 سال) 2.2، دختران نوجوان(13 الی 18 سال) 1.6، مردان بزرگسال(19+ سال) 2.3، زنان بزرگسال(19+ سال) 1.8، زنان باردار 2 میلیگرم و زنان شیرده روزانه به 2.6 میلیگرم منگنز نیاز دارند.

منابع غذایی حاوی منگنز:

آناناس، گردو، بادام، فندوق، توت فرنگی، تخم کدو، نخود فرنگی، لوبیا سفید و قرمز، چای سبز از منابع سرشار از منگنز می باشند.

حتما بخوانید: آیا می دانستید بیش از نیمی از مردم کمبود ویتامین D دارند؟

مکمل های غذایی منگنز:

میزان منگنز موجود در مولتی ویتامین و مینرال ها معمولا بین 0.5 الی 5 میلیگرم است که این مقدار برای اکثر افراد مجاز و مناسب است، اما به هیچ عنوان نباید از مکمل های حاوی منگنز به طور مجزا بدون نظر پزشک استفاده نمایید.

عواملی که سبب کمبود منگنز در بدن می شوند:

تعریق: منگنز از فلزاتی است که براحتی با عرق کردن از بدن دفع می گردد.

ازدیاد سایر عناصر: ازدیاد آهن و عنصر مس در بدن باعث دفع و کمبود منگنز می شوند.

آسپرین: مصرف طولانی مدت آسپرین باعث تخلیه ذخایر منگنز می گردد.

نتایج درمان
Testimonials

Testimonialsآقای محمد م 49 سالهبعد از 5 ماه درمان

مدتی بود که بر اثر مشکلات پی در پی و استرس های فراوان موهایم شروع به ریزش کرد اوضاع روحیم خیلی بهم ریخته بود، خانواده ام دلداریم میدادند که وقتی از استرس هایت کاسته بشه همه چیز درست میشه، شکر خدا اوضاعم بهتر شد و استرس هایم برطرف گردید. تنها جای موهای ریخته شده آزارم میداد که بعد از چند ماه درمان زیر نظر دکتر نصیرزاده شکر خدا مشکلم حل شد و نتیجه نسبتا خوبی گرفتم.

Testimonialsآقای مهرداد 35 سالهبعد از 5 ماه درمان

به شنا زیاد علاقه دارم و سالهاست که شنا میکنم تدریجا موهایم شروع به ریزش کرد به چند پزشک متخصص مراجعه کردم همه معتقد بودند که به خاطر اثرات کلر استخره، مدتی استخر رفتن را کنار گذاشتم و از داروهای ضد ریزش مو استفاده کردم اما ریزش موهایم ادامه داشت، به طور اتفاقی با دکتر نصیرزاده آشنا شدم، پس از مراجعه و بررسیهایی که روی موهایم انجام شد در یک دوره کوتاه موهایم بحالت اول برگشته و برنامه استخر رفتنم هم ادامه دارد.

Testimonialsآقای حسین 28 سالهبعد از 11 ماه درمان

از وقتی یادم میاد شوره سر داشتم، در سال های اخیر ریزش مو هم به اضافه شد و قسمت جلوی سرم تقریبا خالی از مو شده بود، شاید طرز فکر من اینطوری باشه ولی به نظرم بخش مهمی از زیبایی چهره به مو ها بستگی داره، بعد از انجام درمان، شوره سر و ریزش موهایم بطور کلی از بین رفت، موهای قسمت جلوی سرم هم مجددا رشد کردند.

Testimonialsآقای وحید ل 44 سالهبعد از 6 ماه درمان

نزدیک یکسال بود از داروخانه نزدیک محل کارم انواع و اقسام محلول های ضد ریزش مو را با صرف هزینه هنگفت برای ریزش شدید موهام می گرفتم، هر دفعه مسئول داروخانه محصول جدیدی را که گران هم بود پیشنهاد میکرد، اما نتیجه زیادی نمی گرفتم و تقریبا داشتم با خودم کنار می آمدم که راهی برای جلوگیری از طاس شدنم وجود ندارد، تا با دکتر نصیرزاده آشنا و درمان را شروع کردم، شش ماه از آغاز درمانم میگذرد و احساس میکنم سالها جوان شده ام.