غذای ما بهترین دارو استFOOD IS MEDICINE

درمان لاغری چیست و چگونه وزن خود را افزایش دهیم؟

درمان لاغری

لاغری و کمبود وزن یکی از مشکلاتی است که بسیاری با آن مواجه می باشند. لاغری  بیش از حد گاها سبب آزردگی و خجالت در بعضی از افراد بویژه آقایان می شود. همان طور که چاقی سلامت انسان را به خطر می اندازد لاغری بیش از حد نیز سبب بروز مشکلاتی برای سلامت انسان می گردد.

چگونه چاق شویم و درمان لاغری چیست؟ بهترین روش برای افزایش وزن چیست؟ سوالات مهمی است در ذهن افرادی که قصد افزایش وزن دارند که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

قبل از بررسی علل لاغری و نحوه صحیح افزایش وزن اجازه دهید بحث را با محاسبه وزن ایده آل برای هر فرد شروع کنیم.

حتما بخوانید: گلوتامین چیست؟ آیا مکمل های گلوتامین چاق کننده است؟

چگونه وزن ایده آل خود را محاسبه کنیم؟

قد خود را با واحد سانتی متر اندازه گیری و آنرا از عدد 110 کم نمایید. برای خانم ها عدد بدست آمده وزن ایده آل انهاست و البته با توجه به سن این عدد می تواند تا 4 کیلوگرم کمتر و یا بیشتر باشد. به عنوان مثال قد خانمی 160 سانتی متر است آنرا از عدد 110 کسر می کنیم، عدد بدست آمده 50 است و وزن ایده آل برای این مثال 46 الی 54 کیلو گرم می باشد.

برای آقایان نیز قد آن ها با واحد سانتی متر را از عدد 110 کم می کنیم، عدد بدست آمده حداقل وزنی است که باید داشته باشند و اگر وزنشان از عدد حاصله کمتر است یعنی لاغرند و  کمبود وزن دارند و باید برنامه درمانی مناسب جهت افزایش وزن و درمان لاغری را زیر نظر متخصص تغذیه دنبال کنند. به عنوان مثال قد مردی 180 سانتی متر می باشد حداقل وزن برای او 70 کیلو گرم است، وزن ایده آل می تواند تا 8 کیلو گرم بیشتر از عدد بدست امده باشد، یعنی وزن ایده آل برای این مثال 71 الی 78 کیلو گرم است.

حتما بخوانید: بهترین منابع غذایی حاوی پروتئین برای افراد لاغر اندام کدامند و چقدر باید مصرف شوند؟

علل لاغری چیست؟

دو دلیل اصلی و کاملا متفاوت می توانند سبب لاغری و جلوگیری از افزایش وزن شوند:

1) سرعت سریع متابولیسم بدن
2) عدم توانایی دستگاه گوارش در هضم و جذب کامل مواد غذایی

سرعت سریع متابولیسم بدن:

میزان فعالیت غدد فوق کلیوی(آدرنال) و تیروئید و یا به عبارتی میزان هورمون های ترشح شونده توسط این غدد تعیین کننده سرعت متابولیسم می باشند، اگر این غدد پر کار باشند سرعت متابولیسم سریع (Fast Oxidation) و اگر کم کار، سرعت متابولیسم کند(Slow Oxidation) خواهد بود.

در افرادی که متابولیسم بدنشان سریع است، بخش اصلی از مواد غذایی سریعا به انرژی تبدیل می شود و بدن تمایلی به تبدیلشان به چربی و عضله ندارد و در نتیجه فرد در چاق شدن و افزایش وزن دچار مشکل می شود، این افراد فعال و میزان خواب و استراحتشان کم می باشد و تقریبا بخش اصلی انرژی بدست آمده از تغذیه آن ها صرف فعالیت های بدنی، فکری و جنسی می شود. در نگاه اول شاید سرعت سریع متابولیسم نکته مثبتی به نظر آید اما اگر این روال ادامه یابد بدن برای تولید انرژی بیشتر به مصرف ذخایر مواد معدنی و ویتامین ها پرداخته و به مرور مشکلاتی از قبیل تخریب دندان ها، پوست، مو و به عبارتی پیری زودرس پدید می آیند زیرا بدن فرصت لازم برای بازسازی بافت ها را ندارد.

در آزمایشات خون این دسته از افراد معمولا میزان هورمون های غده تیروئید (T3, T4, TSH) یا  غدد فوق کلیوی (DHEA, Cortisol, Testosterone) بیش از حد طبیعی است، به عبارتی دچار پر کاری این غدد می باشند.

حتما بخوانید: آیا روشی برای بزرگ کردن آلت تناسلی مردان وجود دارد؟

مشکلات دستگاه گوارش:

در بعضی از افراد لاغر دستگاه گوارش آن ها قابلیت هضم و جذب کامل مواد غذایی را ندارد، به عبارتی آنزیم های گوارشی به اندازه کافی توسط کبد و لوزالمعده (پانکراس) تولید نمی شوند. علت اصلی آن نیز کمبود بعضی از مواد معدنی و ویتامین هایی است از قبیل آ، ب، ث، ای، منیزیم، روی، منگنز که سیستم گوارش برای تولید آنزیم ها از آن ها استفاده می کند، در اصلاح به این مواد کوانزیم گویند. در مواردی نیز ازدیاد بعضی از مواد معدنی مانند آهن و مس سبب اختلال در فعالیت دستگاه گوارش می شود و نتیجه آن کاهش تولید آنزیم های گوارشی و هضم و جذب مواد غذایی و حتی بروز سایر مشکلات از قبیل یبوست و بی اشتهایی خواهد بود و در نهایت مانعی است برای چاق شدن و افزایش وزن.

برخلاف گروه اول این افراد معمولا متابولیسم بدنشان کند بوده و از نظر میزان انرژی معمولی و یا گاها افرادی کم توان و کم انرژی می باشند.

در آزمایشات خون این دسته از افراد لاغر میزان هورمون های غده تیروئید در حد طبیعی است اما گاها سطح هورمون های غدد فوق کلیوی و بعضی از مواد مغذی مانند ویتامین د و روی پایین می باشد.

برنامه ما برای درمان لاغری :

در برنامه درمانی بنده با انجام آزمایش های خون ابتدا وضعیت متابولیسم، فعالیت غدد تیروئید، فوق کلیوی و میزان عناصر معدنی، ویتامین ها و هورمون‌ها در بدن بررسی می گردند و بر اساس اطلاعات بدست آمده برنامه های غذایی متنوع، مکمل‌های غذایی و درمان مناسب تجویز می‌شود که سبب تنظیم متابولیسم و تولید کافی آنزیم های گوارشی می گردد و فرد در مدت زمان کوتاه به وزن ایده ال بدون نیاز به پرخوری دست می یابد.

تذکر: لطفا بدون بررسی و توصیه پزشک به منظور درمان لاغری و افزایش وزن از مکمل های غذایی و یا پودرهای افزاینده وزن استفاده ننمایید، ممکن است این محصولات حاوی مواد معدنی باشند که بدنتان به آن ها احتیاج نداشته و سبب بر هم خوردن بیشتر توازن مواد معدنی و بروز مشکلات دیگر می شوند.

جهت کسب اطلاعات درباره چگونگی آغاز درمان با ما لطفا اینجا کلیک کنید.

نمونه هایی از نتایج درمان:

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای پ.ل 19 ساله بعد از 4 ماه - 9 کیلو افزایش وزن

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای م.م 21 ساله بعد از 2 ماه - 7  کیلو افزایش وزن

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای پ.گ 20 ساله بعد از 3 ماه - 7 کیلو افزایش وزن

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای م.ت 22 ساله بعد از 3 ماه - 6 کیلو افزایش وزن

نمونه‌هایی از نتایج درمان

آقای س.و 23 ساله بعد از 3 ماه - 6 کیلو افزایش وزن