غذای ما بهترین دارو استFOOD IS MEDICINE

برنامه تخصصی جهت تقویت سیستم ایمنی بر اساس آزمایشات خون

تقویت سیستم ایمنی

برای تقویت سیستم ایمنی توصیه‌های عمومی و فراوانی درباره مصرف مکمل‌های غذایی و مواد غذایی وجود دارد اما این توصیه‌ها تخصصی و برای همه مناسب نمی‌باشند. مکمل‌های غذایی مناسب برای هر فرد با توجه به شرایط سنی، جنسیتی، بیماری‌های زمینه‌ای، سطح هورمون‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن می‌توانند متفاوت باشند. به عنوان مثال همه می‌دانیم ویتامین ث برای تقویت سیستم ایمنی ضروری است، حال آیا همه افراد باید به یک میزان آنرا مصرف نمایند؟

جواب خیر است. ویتامین ث محرک تولید بعضی از هورمون‌ها از جمله کورتیزول (Cortisol)  است. در افرادی که سطح هورمون کورتیزول در آن‌ها بالا است توصیه به مصرف بیش از 150 میلیگرم ویتامین ث در قالب مکمل غذایی بطور روزانه نمی‌شود زیرا ویتامین ث باعث بالا رفتن بیشتر سطح کورتیزول شده و به دنبال آن میزان التهاب در بدن افزایش می‌یابد.

سطح بالای هورمون کورتیزول سیستم اعصاب مرکزی را در حالت هشدار قرار می‌دهد که این مسئله می‌تواند باعث بیش فعالی سیستم ایمنی و واکنش شدید و غیر ضروی به بیماری شود.

 پس مصرف بیش از حدی از ویتامین ث که در خیلی از مکمل‌های غذایی وجود دارد برای افراد با سطح کورتیزول بالا مفید نبود و می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی گردد.

افراد با کورتیزول بالا باید دوز پایین از ویتامین ث از مواد غذایی و در کنار آن از مکمل‌هایی مانند روی، کلسیم و منیزیم و گیاهان دارویی که خاصیت ضد التهاب و آرامسازی سیستم اعصاب مرکزی دارند استفاده نمایند تا سطح کورتیزول و التهاب پایین آید. با به تعادل رسیدن میزان کورتیزول و سایر هورمون‌ها سیستم ایمنی آماده و به بهترین شکل عمل خواهد کرد.

و در نقطه مقابل، افرادی که میزان هورمون‌های کورتیزول و دی هیدرو اپی اندروسترون (DHEA) در آن‌ها پایین است توصیه می‌شود روزانه برای مدتی دوز 500 الی 1000 میلیگرم (دوز بالا) ویتامین ث  همراه با ویتامین‌های ب (B Complex) مصرف کنند تا سطح این هورمون‌ها افزایش یابند. این دو هورمون برای تولید انرژی و گلبول‌های سفید و فعالیت سیستم ایمنی ضروری می‌باشند.

مشاهده می‌کنید مقدار مناسب ویتامین ث بر اساس سطح هورمون‌ها برای افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

یا مثال دیگر، آهن یکی از مواد معدنی ضروری است و بدن از آن برای تولید هموگلوبین و گلبول‌های قرمز استفاده می‌کند. کمبود آن می‌تواند باعث کم خونی و کاهش سطح اکسیژن، خستگی و ضعف سیستم ایمنی گردد.

از سوی دیگر ازدیاد آهن در بدن به طرق مختلف باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود. ازدیاد آهن باعث افزایش تولید رادیکال‌های آزاد می‌گردد. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های اکسیژن ناپایداری هستند که می‌توانند به سلول‌های بدن از جمله گلبول‌های سفید آسیب برساند. آن‌ها غالبا در نتیجه فرایندهای متابولیک طبیعی به وجود می‌آیند. به عنوان مثال، هنگامی که بدن از اکسیژن استفاده می‌کند، رادیکال‌های آزاد را به عنوان یک محصول فرعی ایجاد می‌کند و یا زمانی که مواد غذایی در بدن به انرژی تبدیل می‌شوند در کنار آن مقداری رادیکال آزاد تولید می‌گردد.  آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد به سلول‌های بدن را "استرس اکسیداتیو" می‌نامند. در حقیقت آهن به دلیل خاصیت جذب اکسیژن به خود باعث افزایش استرس اکسیداتیو می‌گردد. در طبیعت نیز این مسئله را مشاهده می‌کنیم که آهن اکسیژن پیرامون خود را جذب می‌کند و دچار زنگ زدگی می‌شود. به زبان عامیانه رادیکال‌های آزاد باعث تخریب و زنگ زدگی سلول‌ها و بافت‌ها می‌شوند و وقتی میزان آهن در بافت‌های بدن زیاد باشد این فرایند سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

همچنین آهن مازاد باعث از بین رفتن مواد مغذی که خاصیت آنتی اکسیدان دارند مانند ویتامین C و ویتامین E می‌شود. این مواد برای تولید گلبول‌های سفید و فعالیت سیستم ایمنی ضروری می‌باشند.

ملاحظه می‌کنید مصرف مکمل‌های حاوی آهن (Iron) می‌تواند برای عده‌ای که دچار کمبود آن می‌باشند مفید بوده اما برای کسانی که ذخایر کافی از آن دارند مضر باشد. این مسئله درباره تمامی مواد معدنی از کلسیم، منیزیم، سلنیوم، منگنز، ید، مس و روی گرفته تا ویتامین‌ها مانند آ، د، ای، ث، ب و حتی گیاهان دارویی صادق است و باید گفت بدون آزمایشات خون نباید هیچ مکمل غذایی را مصرف نمود.

مثال بعدی درباره گیاهان دارویی است. مطالعات زیادی نشان می‌دهند ریشه گیاهان جینسنگ (Ginseng)  و ماکا (Maca)  باعث افزایش استقامت، انرژی و تقویت سیستم ایمنی و قوای جنسی می‌شوند.

مصرف این گیاهان به شکل دوره ای برای افرادی که سطح هورمون‌های تستوسترون (Testosterone)  یا دی هیدرو اپی آندروسترون در بدنشان پایین می‌باشد مفید و اثرات قابل توجهی در تقویت سیستم ایمنی و غدد فوق کلیوی (Adrenal glands) دارند. اما مصرف آن‌ها برای  مردان و زنانی که سطح هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) بالایی دارند می‌تواند کاملا مخرب باشد. سطح بالای دی هیدروتستوسترون باعث ریزش مو و مشکلات پروستات می‌گردد. گیاهان جینسنگ و ماکا سطح هورمون تستوسترون و تبدیل آن به دی هیدروتستوسترون را بالا می‌برند و نه تنها باعث تقویت سیستم ایمنی در این دسته از افراد نمی‌شوند بلکه سبب بروز مشکلات جدیدی نیز می‌گردند.

برای افراد با سطح هورمون دی هیدروتستوسترون بالا استفاده از گیاه دارویی نخل اره ای (Saw Palmetto) توصیه می‌شود. همچنین افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و فشار خون نباید از جینسنگ و ماکا استفاده کنند.

با توجه به سطح هورمون‌ها، سن و سابقه بیماری، گیاهان دارویی مناسب جهت تقویت سیستم ایمنی برای هر فرد می‌توانند متفاوت باشند.

سیستم ایمنی زمانی به بهترین شکل عمل می‌کند که سطح ویتامین‌ها، مواد معدنی، هورمون‌ها و نسبت هورمون‌ها به یکدیگر در حد ایده آل باشند. هر گونه عدم تعادل در آن‌ها می‌تواند سیستم ایمنی را ضعیف و یا بیش فعال کند.

قابل ذکر است ریشه بسیاری از بیمارهای مرتبط با خود ایمنی مانند اگزما، ام اس، آرتریت روماتوئید و غیره می‌تواند عدم تعادل مواد معدنی و هورمون‌ها در بدن باشد که سطح التهاب را بالا می‌برند و سیستم ایمنی را بیش فعال می‌کنند که در این حالت گلبول‌های سفید به اشتباه به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کنند.

بر اساس آزمایشات خون می‌توان مکمل‌های غذایی صحیح جهت تقویت سیستم ایمنی را انتخاب نمود و همچنین تشخیص داد کدام مواد غذایی برای بدن مفید یا مضر است.

بنده با سال‌ها تجربه می‌توانم دقیقترین برنامه مکمل‌های غذایی را با در نظر گرفتن جنسیت، سن و بیماری‌های زمینه‌ای برای شما تنظیم نمایم که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی باعث تنظیم متابولیسم و افزایش انرژی بدن نیز می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه آغاز درمان مراجعه نمایید.

 

نتایج درمان:

درمان جهت تقویت سیستم ایمنی

10 سال بود سینوزیت مزمن داشتم و از خستگی و کمبود انرژی رنج می‌بردم و ادم عصبی و استرسی بودم. درمان‌های زیادی از جمله مصرف انواع آنتی بوتیک را امتحان کردم و نتیجه خاصی نگرفتم. طی دو دوره درمان با دکتر نصیرزاده مشکل سینوزیت، خستگی و استرسم کاملا رفع شد و از این بابت ممنون ایشان هستم.

درمان جهت تقویت سیستم ایمنی

مدت زیادی دچار خستگی و افسردگی بودم و حتی نمی‌توانستم کارهای روزانه خود را انجام بدهم و به کرات دچار مریضی و سرماخوردگی می‌شدم. روش‌های مختلفی را امتحان می‌کردم و نتیجه نداشت. 6 ماه تحت نظر دکتر نصیرزاده مکمل‌های غذایی مصرف کردم و مشکلاتم کامل رفع شد و مجددا به روال عادی زندگی برگشته‌ام. با تشکر از دکتر نصیرزاده عزیز.

درمان جهت تقویت سیستم ایمنی

خودم و همسرم تحت درمان دکتر نصیرزاده هستیم بنا بر آزمایشات خونی که انجام دادم یک برنامه کامل به من ارائه کردند سیستم ایمنی و بدنم تقویت شده و بر خلاف همیشه که در فصل سرما چندین بار دچار سرما خوردگی می‌شدم بعد از اجرای برنامه ایشان حتی یکبار هم سرما نخوردم. انرژیم بسیار بیشتر شده و آدم سرحال‌تر و با نشاط‌تری هستم.