غذای ما بهترین دارو استFOOD IS MEDICINE

چگونه آکنه و جوش ها را یکبار و برای همیشه درمان کنیم؟

درمان جوش و آکنه

جوش ها و آکنه ها در هر سنی ممکن است بر پوست ما ظاهر شوند و آنرا نازیبا کنند و اگر درمان صحیح و به موقعی انجام نشود آثار آن ها بر پوستمان باقی می مانند و گاهی رفع جای آنها دشوار یا ناممکن می شود.

به چند نکته در درمان جوش و آکنه باید توجه کرد:

1. در گام اول علت بروز جوش ها باید توسط پزشک از طریق آزمایشات خون مشخص شود و انجام درمان های عمومی معمولا با نتیجه مناسب همراه نمی باشد.

اغلب موارد عامل بروز جوش و آکنه مشکلات متابولیکی می باشند که از موارد شایع می توان به مشکلات هورمونی از قبیل سطح بالای هورمون تستوسترون و دی هیدروتستوسترون (DHT) در مردان و استروژن در زنان، کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید بالا، سطح پایین کلسترول خوب (HDL)، کبد چرب، ازدیاد آهن و مس، غلظت خون و کمبود عناصر روی (زینک)، ویتامین های B و A اشاره کرد.

هر کدام از عوامل ذکر شده باعث می شوند سطح چربی در سرم خون بالا رود و بدن نتواند به درستی چربی ها را متابولیسم و مازاد آن ها را از طریق کبد و صفرا دفع کند و در این حالت به دفع آن ها از طریق پوست می پردازد که باعث ایجاد جوش و آکنه می شود، مثلا کمبود اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی باعث کاهش کلسترول خوب (HDL) می گردد کلسترول خوب با اتصال به مولکول کلسترول بد (LDL) باعث روان شدن و دفع آن از طریق صفرا می شود و زمانی که سطح کلسترول خوب پایین باشد چربی های بد و تری گلیسیرید افزایش می یابند و عامل چربی پوست، بروز آکنه و حتی سلولیت پوستی می شوند.

در مواردی هم سطح بالای بعضی از هورمون ها باعث تحریک غدد سباسه (غدد تولید چربی در پوست) می شوند و عامل ایجاد آکنه و جوش می باشند.

عامل دیگر می تواند التهاب باشد و پوست بدون آنکه دارای چربی زیادی بوده دچار آکنه می گردد، التهاب  باعث خارش و حساسیت پوستی نیز می شود.

گاهی نیز بعضی از مواد غذایی باعث آلرژی پوستی و یا تحریک غدد سباسه برای تولید چربی بیشتر و در نهایت شکل گیری جوش ها در بعضی از افراد می شوند که شاید خود بیمار از این موضوع مطلع نباشد و به آن توجه نکند.

دلایل متابولیکی دیگری نیز باعث ایجاد جوش و آکنه می شوند که همگی از طریق آزمایشات خون قابل تشخیص می باشند.

2. بعد از ریشه یابی علت بروز آکنه، گام بعدی رفع عوامل آن به شکل اصولی است نه مصرف قرص های ضد آکنه مانند راکوتان، آنتی بیوتیک ها یا صرفا استفاده از محلول های موضعی مانندبنزوئیل پراکسید، کلیندامایسین و غیره، این داروها عوامل متابولیکی ایجاد کننده آکنه را درمان نمی کنند بلکه به عنوان داروهای عمومی شناخته می شوند و تا زمانی که از آن ها استفاده می شود قدری موثر می باشند. بسیاری از مصرف کنندگان این داروها عوارضی مانند ریزش مو، خشکی و حساسیت پوست و مشکلات دیگری را تجربه می کنند. به عبارتی مصرف این داروها درمان تخصصی برای رفع جوش و آکنه نمی باشد و هر پزشکی می تواند آنرا تجویز کند.

3. نکته مهم دیگر آغاز به موقع درمان است اگر جوش و آکنه ها به شکل طولانی بر پوست بمانند سبب آسیب به کلاژن (پروتئین ساختاری پوست) و گود رفتگی می شوند. البته درمان هایی برای کاهش جای جوش ها در قالب کرم، دارو و روش های زیبایی  پزشکی وجود دارد.

در برنامه ای که بنده برای درمان جوش و آکنه ارائه می کنم ابتدا از طریق آزمایشات خون سطح ویتامین ها، مواد معدنی، هورمون ها، چربی و سایر فاکتورها بررسی می شود سپس مکمل های غذایی مناسب برای تنظیم بدن جهت متابولیسم چربی ها توصیه می گردد، همچنین لوسیون ها و کرم های ضد آکنه مناسب با توجه به سن، جنسیت، میزان چربی پوست و نوع آکنه و جوش ها انتخاب می گردد، انجام این دو درمان به شکل هم زمان باعث رفع جوش و آکنه ها در زمان کوتاهی می گردد، همچنین مصرف مکمل های غذایی صحیح بر اساس آزمایشات خون و نیازی های بدن کمک به بهبود وضعیت موها و پوست می کند. بنا به آزمایشات خون  نیز می توان تشخیص داد کدام مواد غذایی برای شما مفید و یا مضر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه شروع درمان به صفحه آغاز درمان مراجعه کنید.

نمونه‌هایی از نتایج درمان

21 ساله بعد از 3 ماه

نمونه‌هایی از نتایج درمان

27 ساله بعد از 2 ماه

نمونه‌هایی از نتایج درمان

21 ساله بعد از 3 ماه