غذای ما بهترین دارو استFOOD IS MEDICINE

اصلی ترین علل ریزش مو و نحوه تشخیص و درمان آن ها چیست؟

Causes of hair loss

در زیر می پردازیم به بررسی دلایل اصلی و متداول که سبب ریزش موها می گردند:

1. عدم توازن میزان مواد معدنی و ویتامین‌ها در بدن:

بدن ما برای متابولیسم صحیح، تولید آنزیم ها، هورمون ها و عملکرد صحیح بخش‌های مختلف خود نیازمند ویتامین‌ها و مواد معدنی است، به مواد معدنی ابزار بدن گفته می شود، برای تمام فعالیت‌های بیوشیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان مثال بدن از عنصر روی برای تولید آنزیم‌های گوارشی و تبدیل مواد غذایی به انرژی و تولید اسپرم، از کلسیم برای ترمیم استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین فعالیت سیستم اعصاب مرکزی، از آهن برای تولید گلبول‌های قرمز خون، از منیزیم برای تنظیم ضربان قلب و فشار خون و غیره استفاده می نماید. هرگونه عدم توازن (کمبود یا ازدیاد) در مواد معدنی می تواند در فعالیت بخشی از بدن ایجاد اختلال نماید و سبب بروز بیماری‌ها و مشکلات گردد.

به عنوان مثال شخصی از بی خوابی رنج می برد، بی خوابی یعنی بدن دارای مقدار کافی از عناصری نیست که به آرامسازی سیستم اعصاب مرکزی، ذهن و عضلات کمک می کند و یا دارای بار اضافی از مواد معدنی است که محرک سیستم اعصاب و ذهن بوده و در نتیجه فرد نمی تواند به حالت استراحت و خواب فرو رود.

بدن نیز برای حفظ سلامت موها و رویش موهای جدید (بطور طبیعی هر انسان روزانه تا 50 تار ریزش مو دارد) نیازمند مقادیری از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و سایر مواد مغذی می باشد، عدم توازن مواد مغذی در بدن منجر به افزایش ریزش مو و کاهش رویش موهای جدید می گردد و از اصلی ترین علل ریزش مو هم در زنان و هم در مردان می باشد که باید از دو دیدگاه بررسی شود: الف) کمبود مواد معدنی و ویتامین ها ب) ازدیاد برخی از مواد معدنی

حتما بخوانید: آیا شامپوهای ضد ریزش مو واقعا موثرند و تاثیری در کاهش ریزش مو دارند؟

متاسفانه اکثر پزشکان از نقش ازدیاد مواد معدنی در ریزش مو و بروز سایر بیماری‌ها آگاه نیستند و بدون بررسی به تجویز انواع قرص‌های مولتی ویتامین و مینرال می پردازند، حال آنکه در خیلی از افراد علت ریزش مو ازدیاد برخی از عناصر در بدن است و مصرف این مکمل‌ها نه تنها باعت کاهش ریزش مو‌ها نمی شود بلکه سبب برهم خوردن هر چه بیشتر توازن مواد معدنی و بروز مشکلات دیگر می گردد.

رابطه ویتامین ها و مواد معدنی با ریزش مو

الف) کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها:

مو به عنوان بافت نرم بدن محسوب می شود و از لحاظ ساختار شبیه به پوست و سایر بافت‌های همبند می باشد. بافت‌های همبند برای ترمیم، رشد و حفظ سلامت خود نیازمند مواد مغذی از قبیل منیزیم، کلسیم، منگنز، روی و ویتامین های A, B, C, E، پروتئین و غیره می باشند.

امروزه به دلیل تغذیه نادرست و کاهش کیفیت مواد غذایی (به دلیل افت کیفیت خاک مزارع، استفاده از کود شیمیایی و هورمو‌ن‌ها برای پرورش میوه‌ها و پروار کردن طیور و دام ها) کمبود بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی در اکثر افراد دیده می شود. همچنین استرس، فعالیت‌های سنگین بدنی، روابط جنسی بیش از حد، مصرف الکل و استعمال دخانیات نیاز بدن به برخی از آن‌ها را افزایش می دهد.

کسانی که به دلیل فقر ویتامین ها و مواد معدنی دچار ریزش مو می شوند نیازمند استفاده از مکمل‌های غذایی برای مدتی به منظور جبران کمبودهای بدنشان می باشند.

نکته بسیار مهم تشخیص این است که بدن دچار کمبود کدام مواد می باشد تا مکمل‌های مناسب و میزان مصرف آن‌ها مشخص گردد که برای این منظور انجام آزمایشات خون الزامی است. نیاز به یادآوری است مصرف بدون بررسی مکمل‌ها می تواند با نتیجه منفی همراه باشد.

حتما بخوانید: از شوره سر رنج می برید؟ کدام شامپوی ضد شوره برای شما مناسب است؟

ب) ازدیاد مواد معدنی:

ازدیاد مس:

عنصر مس وظایف مختلفی در بدن ایفا می کند، مشکل معمولا زمانی ایجاد می شود که مقدار آن در بدن افزایش یابد. مس در پیوند خوردن کلسیم به استخوان‌ها و بافت‌های همبند به منظور ساخت و ترمیم آن‌ها مورد نیاز است. این شامل تاندون‌ها، رباط‌ها، پوست، مو، ناخن، شریان‌ها و وریدها می شود. عدم توازن می تواند به پوکی استخوان و مشکلات پوستی، تاندون‌ها، مو و ناخن‌ها دامن بزند.

بسیاری از مردان و زنانی که دچار ریزش مو هستند دارای مس مازاد می باشند و علاوه بر ریزش مو سایر علایمی را که مرتبط با ازدیاد آن در بدن می باشند از قبیل ضعف و کمبود انرژی، سردرد، افسردگی و ناتوانی جنسی را نیز تجربه می کنند.

امروزه ازدیاد مس یکی از دلایل اصلی در ریزش مو و  بعضی بیماری‌های دیگر است که متاسفانه بسیاری از پزشکان از آن اطلاعی ندارند و یا آنرا بررسی نمی کنند.

حتما بخوانید: بهترین و پر فروشترین محلول‌های ضد ریزش مو در ایران کدامند؟

ازدیاد آهن:

آهن یک عنصر ضروری برای بدن انسان است و وظایف متعددی از قبیل کمک به تولید هموگلوبین، کاتالاز و انرژی بر عهده دارد. امروزه با توجه به برنامه غذایی افراد به ندرت کمبود آن مشاهده می شود و اما ازدیاد آن هم در مردان و هم در زنان به وفور دیده می شود. یکی از دلایل غلظت خون و کبد چرب نیز همین مسئله بوده که بسیار فراگیر شده است.

ازدیاد آهن سبب افزایش تولید رادیکال‌های آزاد شده که موجب کمبود ویتامین‌هایی که خاصیت آنتی اکسیدان دارند مانند ویتامین ث، ای و برخی دیگر از ویتامین‌ها از قبیل B6 می شود. کمبود این ویتامین ها ریزش موها را به دنبال خواهد داشت.

از علل ازدیاد آهن که امروزه بسیار شایع است می توان به مصرف بیش از حد گوشت قرمز، تخم مرغ و سایر منابع آن، نوشیدن مشروبات الکلی، آب پرتقال و یا ویتامین ث همراه با غذا، استعمال دخانیات به ویژه قلیان و مصرف بدون بررسی قرص‌های آهن اشاره نمود، همچنین بسیاری از کودکان با ازدیاد آهن به دنیا می آیند دلیل آن هم مصرف بدون بررسی قرص آهن در دوران بارداری توسط مادرانشان می باشد.

متاسفانه بسیاری از خانم‌های جوان به اشتباه و صرفا با تصور اینکه قاعدگی موجب کمبود آهن می شود بدون آزمایش خون قرص آهن مصرف می کنند که این امر می تواند باعث ریزش مو، التهاب و حساسیت پوستی، کم کاری تیروئید و سایر مشکلات مرتبط با ازدیاد آهن گردد.

حتما بخوانید: بررسی فواید و تفاوت های حجامت، فصد خون و اهدای خون

فلزات سمی(Toxic Metals):

به عناصری گفته می شود که هیچ نقش مفیدی ایفا نمی کنند و وقتی میزان آن‌ها در بدن افزایش یابند سبب بروز طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله ریزش مو به شکل سکه ای می گردند. برخی از این فلزات عبارتند از آلومینیوم، آرسنیک، سرب، جیوه و کادمیوم که از طرق مختلف از جمله آب و هوای آلوده وارد بدن می شوند به همین دلیل در کشورهای اروپایی برای محیط زیست و بازیافت مواد اهمیت ویژه ای قائل می باشند زیرا رابطه مستقیم با سلامت انسان دارند.

2. کمبود پروتئین در برنامه غذایی

مو از نوعی پروتئین به نام کراتین (Keratin) ساخته شده، برنامه غذایی باید شامل مقدار کافی از پروتئین با کیفیت بوده تا موها به درستی تغذیه شوند، کمبود پروتئین در برنامه غذایی و یا صرفا مصرف پروتئین‌های گیاهی مانند حبوبات که پروتئین کاملی ندارند ریزش موها را به دنبال خواهد داشت زیرا پروتئین‌های گیاهی حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری به اندازه کافی نمی باشند. یکی از دلایلی که برنامه‌های گیاه خواری برای طولانی مدت مورد تایید من نیست همین موضوع است.

حتما بخوانید: درمان ریزش مو با پی آر پی (PRP) تبلیغات است یا واقعیت؟

3. مشکلات غده تیروئید:

غده تیروئید هورمون‌های بسیار مهمی از جمله T3, T4, TSH، تیروکسین و کلسیتونین ترشح می کند که وظایف مهمی در بدن از قبیل  کمک به رشد سلول‌ها و ترمیم بافت‌ها، تنظیم وزن، دما و سوخت و ساز بر عهده دارند.

وقتی غده تیروئید کم کار شود سبب کاهش سرعت متابولیسم، خشک، نازک و شکننده شدن موها شده و در نهایت باعث ریزش آن‌ها می گردد، از طرفی دیگر به دلیل کند شدن  متابولیسم رشد موها نیز با سرعت کمتری روی می دهد که تدریجا باعث خالی شدن قسمت های مختلف سر می شود.

از دلایل کم کاری تیروئید می توان به کمبود ید، منگنز، سلنیوم، ویتامین ث و سایر مواد مغذی که غده تیروئید جهت فعالیت خود به آن‌ها احتیاج دارد اشاره کرد. آزمایشات خون T3, T4, TSH روشی برای بررسی هورمون ها و وضعیت غده تیروئید است.

حتما بخوانید: کیست تخمدان چیست؟ آیا کیست تخمدان باعث ریزش مو می شود؟

4. کم کاری غدد فوق کلیوی (آدرنال)

غدد فوق کلیوی،  گرد و به اندازه 3 الی 4 اینچ می باشند که هر کدام بالای هر کلیه قرار گرفته اند. این غدد برای ادامه بقاء حیاتی هستند و هورمون های مختلفی از جمله آدرنالین، کورتیزول، آلدوسترون، استروژن، تستوسترون، پروژسترون و دی هيدرو اپی آندروسترون تولید کرده که نقش های مختلفی در بدن ایفا می کنند. بعضی از وظایف هورمون های تولید شونده توسط این غدد عبارتند از: فعال کردن سیستم  واکنش و مقابله با استرس، تولید انرژی و پروتئین، افزایش قند خون، تنظیم قوای جنسی و سوخت و ساز بدن

وقتی غدد آدرنال کم کار شوند متقابلا ترشح هورمون های نام برده شده نیز کاهش می یابند و باعث کند شدن متابولیسم میگردند که یکی از علایم آن ریزش مو می باشد، سایر علایم عبارتند از: ضعف و خستگی زودرس، افسردگی، افت قند خون، کاهش فشار خون، کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها، ناتوانی جنسی و نیاز به خواب بیش از حد

متاسفانه تعداد کمی از پزشکان از مشکلات مرتبط با کم کاری غدد فوق کلیوی آگاه می باشند.

دلایلی که سبب تضعیف این غدد می شوند عبارتند از: مصرف بیش از حد شکر، الکل و نوشیدنی‌های کافئین دار، مواد مخدر، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی که غدد فوق کلیوی جهت فعالیت به آن ها احتیاج دارند مانند روی، سلنیوم، منیزیم، منگنز، ویتامین های ث، ای و گروه ب، ازدیاد مس، استرس، فشارهای روانی و بدنی و کم خوابی

با انجام آزمایشات خون DHEAs, Cortisol 8 AM و چند آزمایش دیگر می توان وضعیت  این غدد و هورمون‌های آن را بررسی نمود.

حتما بخوانید: آیا رنگ کردن مو باعث آسیب به موها و یا ریزش مو می گردد؟

5. هورمون دی هیدروتستوسترون(DHT)-ریزش مو با الگوی مردانه:

در بعضی از مردان با افزایش سن تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون افزایش می یابد که سبب ریزش مو و طاسی می گردد که اصطلاحا به آن ریزش موی مردانه گویند و معمولا موها از قسمت شقیقه‌ها به شکل حرف M شروع به ریزش می کنند، به ندرت این نوع ریزش مو در زنان مشاهده می شود. با انجام آزمایش‌های خون DHT, Testosterone و مقایسه نسبت آن‌ها می توان پی به این نوع ریزش مو برد.

حتما بخوانید: دلایل مهم ریزش مو در مردان کدامند و نقش وراثت چقدر است؟

6. کم خونی:

کم خونی سبب می شود خون که حاوی اکسیژن و مواد مغذی بوده به اندازه کافی به ریشه موها نرسد و به مرور ریشه‌ها تضعیف می گردند، علل شایع کم خونی می تواند کمبود ویتامین‌های E ,C ,B6 ,B12 ,Folic Acid باشد و با توجه به برنامه های غذایی به ندرت کمبود آهن نقشی در آن ایفا می کند، در بسیاری از موارد، کم خونی به دلیل ازدیاد مس می باشد که سبب اختلال در متابولیسم آهن می شود که به اشتباه از سوی بسیاری از پزشکان با کم خونی فقر آهن اشتباه گرفته می شود. با انجام آزمایش‌های خون CBC, Ferritin, Iron Serum, TIBC می توان وضعیت خون و ذخایر آهن را بررسی نمود.

حتما بخوانید: آیا کوتاه کردن موها و یا تراشیدن سر از ریزش مو جلوگیری می کند؟

7. استرس:

استرس موجب واکنش های بیوشیمیایی متعددی در بدن از جمله افزایش هورمون کورتیزول و سدیم در سرم خون و کاهش منیزیم، پتاسیم و برخی دیگر از مواد معدنی می شود که منجر به بروز مشکلاتی از قبیل بی خوابی، تپش قلب، افزایش فشار خون، ریزش مو، پر خوری عصبی و غیره می گردد.

استرس هم می تواند به شکل فیزیکی به بدن وارد شود مانند پر کاری، کم خوابی، انجام ورزش‌های سنگین و یا زندگی در شهرهایی که با آلودگی هوا و شلوغی روبرو می باشند و هم به شکل روانی از قبیل احساس نگرانی از آینده، کار در محیط پر تنش و شرایط خانوادگی نامساعد.

سطح بالای هورمون کورتیزول در آزمایش خون و یا نسبت نامتناسب آن با هورمون دی هیدرواپی آندروسترون نشان می دهد فرد بیش از حد طبیعی دچار استرس است، این استرس می تواند منشاء متابولیکی نیز داشته باشد که سبب ریزش مو می گردد.

حتما بخوانید: مقایسه انواع روش های کاشت مو، بهترین روش کاشت مو کدام است؟

8. سطح بالای هورمون استروژن در زنان

میزان بالای هورمون استروژن می تواند مشکلات عدیده ای برای زنان مانند شکل گیری کیست در تخمدان‌ها، قاعدگی‌های نامنظم، نوسانات انرژی و خلق و خوی و ریزش مو بوجود آورد که با مشورت با پزشک و بررسی علائم در صورت نیاز آزمایش‌های تخصصی توصیه می گردد.

قابل ذکر است کیست تخمدان به تنهایی باعث ریزش مو نمی شود بلکه عوامل ایجاد کننده آن مانند سطح بالای استروژن می تواند باعث ریزش مو، شکل گیری کیست در تخمدان ها و سایر مشکلات شود.

9. عوامل غیر شایعبه ندرت در برخی از افراد وجود قارچ و عدم رعایت بهداشت فردی و یا بیماری‌ خود ایمنی سبب ریزش مو می گردند.

تشخیص علل ریزش مو و درمان آن:

همان طور که گفته شد اولین و مهمترین گام در درمان، تشخیص علل ریزش می باشد، بدین منظور از طریق آزمایشات خون وضعیت هورمون‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، غدد و متابولیسم بدن فرد را بررسی می کنم و بر اساس اطلاعات بدست آمده برنامه درمانی دقیقی که شامل مکمل‌های غذایی مناسب برای تنظیم میزان مواد معدنی و ویتامین‌ها، نوع مناسب از محلول‌های محرک رویش مو، گیاهان دارویی جهت کمک به تنطیم متابولیسم و هورمون‌ها تنظیم می نمایم که علاوه بر درمان ریزش مو و رویش مجدد موها، سبب افزایش انرژی و سلامت بدن نیز می گردد.

جهت کسب اطلاعات درباره چگونگی آغاز درمان به صفحه آغاز درمان مراجعه نمایید.

حتما بخوانید: مزوتراپی مو چیست؟ آیا این روش باعث رویش مجدد موها می شود؟