غذای ما بهترین دارو استFOOD IS MEDICINE

علل ایجاد غبغب چیست و چگونگی آنرا رفع کنیم؟

غبغب

فاکتورهای متعددی سبب ایجاد غبغب می شوند که یکی از مهمترین آن ها چاقی و ازدیاد وزن است، از دیگر دلایل می توان به افزایش سن اشاره کرد. با پیر شدن بدن، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و همچنین از قدرت و حجم عضله پلاتیسما که در زیر فک تا انتهای گردن قرار گرفته کاسته می شود و این مسئله سبب افتادگی پوست در زیر گردن و ایجاد غبغب می گردد.

همچنین وقتی عضلات بدن به هر دلیلی ضعیف شوند این مسئله شامل عضلات صورت و گردن نیز می گردد و لزومی ندارد حتما فرد مسن و یا دچار ازدیاد وزن شدید باشد. از اینرو غبغب ممکن است در افراد نه چندان چاق و جوان نیز مشاهده گردد.

کم کاری تیروئید، ضعف غدد فوق کلیوی، کمبود پروتئین در برنامه غذایی و بطور کلی تغذیه ناصحیح و عدم تحرک کافی همگی می توانند موجب ضعیف شدن عضلات بدن و از جمله عضله پلاتیسما گردند.

حتما بخوانید: چگونه لاغر شویم و وزن خود را کاهش دهیم؟

چگونه می توان غبغب را درمان کرد:

یکی از ساده و موثرترین روش های پیشگیری و حتی درمان غبغب، تقویت عضلات صورت و گردن است که در زیر تمرینات ورزشی مربوط به تقویت این عضلات را برای شما می نویسم:

1. ورزش دهان: روی صندلی نشسته طوری که کمر و گردنتان کاملا صاف باشد، دهان خود را کاملا باز و زبانتان را تا جایی که می توانید خارج و سعی کنید با نوک زبانتان چانه خود را لمس کنید، در این حالت برای 10 ثانیه بمانید، این حرکت را 10 بار انجام دهید. با انجام این حرکت باید قدری فشار در عضلات چانه و گردن خود احساس کنید.

2. ورزش گردن: روی تخت دراز بکشید طوری که صورتتان رو به سقف باشد سپس گردن خود را از انتهای تخت آویزان نگه دارید، گردنتان باید با بدنتان در یک راستا باشد، در این حالت 15 الی 20 ثانیه بمانید و این حرکت را 10 مرتبه انجام دهید.

حتما بخوانید: درمان چاقی چیست؟ با غذاهای چربی سوز آشنا شوید!

3. ورزش چانه: مجددا روی صندلی به حالت قبل بنشینید، لبان خود را به حالت بوسیدن و غنچه جمع کنید و در این حالت برای 15 ثانیه بمانید، این تمرین را نیز 10 بار تکرار کنید.

4. تقویت عضله پلاتیسما: همان طور که روی صندلی نشسته اید و کمر و گردنتان صاف است، لب پایین خود را کاملا روی لب بالای خود قراردهید(به حالت لوس کردن) و در این حالت 30 ثانیه بمانید و 10 مرتبه این تمرین را انجام دهید، این تمرین دقیقا قسمتی از عضله پلاتیسما که شل شدن آن باعث ایجاد غبغب می شود را تقویت می کند.

نکته: تمرینات دیگری نیز برای تقویت عضلات گردن وجود دارند، انجام آن ها برای آقایان بلامانع است اما توصیه می کنم خانم ها حرکات دیگر را انجام ندهند زیرا احتمالا سبب تقویت و رشد عضلات گردن و ایجاد فرم مردانه می گردند.

این تمرینات را به مدت 2 ماه هر روز و بعد از آن هفته ای 3 الی 4 مرتبه انجام دهید.

در مواردی که فرد مسن و یا پوست دچار افتادگی بسیار شدید است بدیهی است که انجام ورزش ها به تنهایی موثر نخواهند بود و احتمالا نیاز به عمل جراحی و زیبایی می باشد.

در ضمن برای کسب نتیجه بهتر می توانید در کنار انجام این تمرینات از کرم های مخصوص گردن و مکمل های غذایی مناسب زیر نظر پزشک متخصص استفاده کنید.

حتما بخوانید: بهترین آب برای آشامیدن کدام است آب معدنی یا تصفیه شده؟