غذای ما بهترین دارو استFOOD IS MEDICINE

علت سفیدی زودرس موها چیست و آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

cause of white hair

سفید شدن موها با افزایش سن امری طبیعی است و در حقیقت نشانه آن است که بدن در حال فرسوده شدن و پیری است. زمانی که انرژی بدن با افزایش سن تحلیل می رود قابلیت تولید کلاژن کاهش و چین و چروک پوست افزایش می یابد و از طرف دیگر سلول های رنگدانه ای که در ریشه موها قرار دارند به آهستگی از بین می روند و ریشه مویی که دارای تعداد کمتری سلول های رنگدانه می باشد قابلیت تولید مقدار کمتری ملانین را دارد. ملانین ماده ای شیمیایی است که باعث تولید رنگ در تارهای مو می شود.

به طور میانگین سن آغاز سفید شدن موها 30 سالگی در مردان و 35 سالگی در زنان است که با افزایش سن بر سرعت سفیدی موها افزوده می شود، البته عوامل ژنتیکی نیز در روند سفید شدن موها و سن آغاز آن دخیل می باشند.

حتما بخوانید: چند توصیه جهت جلوگیری از ریزش مو که همه مردان و زنان باید بدانند!

نباید انتظار داشت شخصی که سن او کمتر از 35 سال بوده دارای موهای سفید زیادی باشد گرچه وراثت در آن دخیل است اما سفید شدن زودرس موها نیز می تواند دلیل بر وجود مشکل در متابولیزم و بیوشیمی بدن باشد.

از دلایل متابولیکی که سبب سفید شدن زودرس موها می شوند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. عدم توازن مواد معدنی در بدن: سلول های رنگدانه ای که در ریشه موها قرار دارند از عناصر آهن و منگنز برای تولید رنگ در تار موها استفاده می کنند اگر به این عناصر در طبیعت و در سنگهای معدنی نگاه کنید رنگ آن ها سیاه و تیره می باشد و یکی از نشانه های سفیدی زودرس موها می تواند کمبود آن ها در بدن  باشد. از طرفی دیگر ازدیاد عناصر کلسیم و روی نیز عاملی برای سفیدی موها در  جوانی می باشند این عناصر به رنگ سفید بوده و ازدیاد آن ها  سبب رسوبشان در بافت های نرم بدن  از قبیل موها می شود.

2. کمبود ویتامین ب 12 نیز از عوامل مهم در سفید شدن زودرس موها می باشد، کمبود آن سبب کم خونی، کاهش انرژی بدن و قدرت حافظه نیز می گردد.

حتما بخوانید: بهترین گیاهان دارویی جهت تقویت موها کدامند؟

3. مشکلات غده تیروئید بویژه کم کاری تیروئید می تواند به بسیاری از مشکلات مرتبط با پوست و مو از جمله ریزش و سفیدی موها دامن زند.

4. تحقیقات نشان می دهد استعمال دخانیات سبب کاهش تولید ملانین توسط سلول های رنگدانه ای می شود و افرادی که از دخانیات استفاده می کنند 4 برابر بیشتر در خطر سفیدی زودرس موها نسبت به سایرین می باشند.

سایر فاکتورهایی که می توانند در سفیدی زودرس موها نقش ایفا نمایند عبارتند از: کم خوابی، استرس، تغذیه نامناسب و فعالیت جنسی بیش از حد

سوال مهم این است که آیا محصولاتی که معمولا بصورت محلول و شامپو تولید می شوند و ادعا می کنند رنگ موها را به حالت طبیعی بر می گردانند واقعا موثرند؟ همان طور که توضیح داده شد عوامل مختلفی باعث سفید شدن زودرس موها می شوند و بنا بر تجربه هیچ کدام از این محصولات اثر بخش نمی باشند و بی جهت وقت و هزینه خود را صرف خرید آن ها نکنید. صرفا مصرف گیاه دارویی دم اسب(Horsetail) به شکل مکمل غذایی و زیر نظر پزشک می تواند کمی تاثیر گذار باشد.

حتما بخوانید: آیا می دانستید بیش از 70 درصد از مردم دچار کمبود ویتامین د می باشند؟

همچنین در مواردی که علت سفیدی زودرس موها ارثی نبوده این روند قابل درمان و کنترل می باشد که ابتدا باید با انجام تست آنالیز مو و آزمایشات خون وضعیت غده تیروئید، ویتامین های بدن و مواد معدنی رسوب کرده در بافت مو اندازه گیری شود و سپس برنامه درمانی مناسب تنظیم گردد و به مرور رنگ موها به حالت عادی باز می گردند. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله آنالیز مو را مطالعه نمایید.

نتایج درمان
Testimonials

Testimonialsآقای محمد م 49 سالهبعد از 5 ماه درمان

مدتی بود که بر اثر مشکلات پی در پی و استرس های فراوان موهایم شروع به ریزش کرد اوضاع روحیم خیلی بهم ریخته بود، خانواده ام دلداریم میدادند که وقتی از استرس هایت کاسته بشه همه چیز درست میشه، شکر خدا اوضاعم بهتر شد و استرس هایم برطرف گردید. تنها جای موهای ریخته شده آزارم میداد که بعد از چند ماه درمان زیر نظر دکتر نصیرزاده شکر خدا مشکلم حل شد و نتیجه نسبتا خوبی گرفتم.

Testimonialsآقای مهرداد 35 سالهبعد از 5 ماه درمان

به شنا زیاد علاقه دارم و سالهاست که شنا میکنم تدریجا موهایم شروع به ریزش کرد به چند پزشک متخصص مراجعه کردم همه معتقد بودند که به خاطر اثرات کلر استخره، مدتی استخر رفتن را کنار گذاشتم و از داروهای ضد ریزش مو استفاده کردم اما ریزش موهایم ادامه داشت، به طور اتفاقی با دکتر نصیرزاده آشنا شدم، پس از مراجعه و بررسیهایی که روی موهایم انجام شد در یک دوره کوتاه موهایم بحالت اول برگشته و برنامه استخر رفتنم هم ادامه دارد.

Testimonialsآقای حسین 28 سالهبعد از 11 ماه درمان

از وقتی یادم میاد شوره سر داشتم، در سال های اخیر ریزش مو هم به اضافه شد و قسمت جلوی سرم تقریبا خالی از مو شده بود، شاید طرز فکر من اینطوری باشه ولی به نظرم بخش مهمی از زیبایی چهره به مو ها بستگی داره، بعد از انجام درمان، شوره سر و ریزش موهایم بطور کلی از بین رفت، موهای قسمت جلوی سرم هم مجددا رشد کردند.

Testimonialsآقای وحید ل 44 سالهبعد از 6 ماه درمان

نزدیک یکسال بود از داروخانه نزدیک محل کارم انواع و اقسام محلول های ضد ریزش مو را با صرف هزینه هنگفت برای ریزش شدید موهام می گرفتم، هر دفعه مسئول داروخانه محصول جدیدی را که گران هم بود پیشنهاد میکرد، اما نتیجه زیادی نمی گرفتم و تقریبا داشتم با خودم کنار می آمدم که راهی برای جلوگیری از طاس شدنم وجود ندارد، تا با دکتر نصیرزاده آشنا و درمان را شروع کردم، شش ماه از آغاز درمانم میگذرد و احساس میکنم سالها جوان شده ام.